Biografie

Ari Mikael Koivunen se narodil 7. června 1984 v městě Kouvola ve Finsku. Hudba jej provázela celý život. Hrál v kapelách, zpíval a v roce 2005 vyhrál finské mistrovství v karaoke a ještě tentýž rok skončil třetí na mistrovství světa v karaoke. Cestu do světa hudby mu však otevřela až účast v třetí řadě finské pěvecké soutěže Idols. Do té doby se Ari živil jako barman. Jeho hlas okamžitě omámil celou porotu a o jeho dalším postupu nebylo pochyb. Musel však dojít až do semifinále, kde o další účasti rozhodovali diváci. Zde dostal Ari absolutně rekordní počet hlasů, pro jeho postup hlasovalo více jak 86% diváků. Celou dobu svého působení v soutěži Ari zpíval metalové písně, takže zprvu nadšená porota začala Ariho hodnotit silně negativně, že nepředvádí kromě metalové linky nic jiného. Ovšem diváci byli jiného názoru a Ari postupoval jednotlivými finálovými koly bez nejmenších problémů. Finále nakonec vyhrál a kromě výhry 30 000 Eur získal i smlouvu s nahrávací společností Sony BMG.

V květnu 2007 vydal Ari své debutové album Fuel for the Fire, které zaznamenalo obrovský úspěch a stalo se dvakrát platinovým. Na úspěchu mělo jistě podíl i to, že na albu spolupracovali známí finští hudebnící, kteří pomáhali jak s materiálem na desku, tak s jejím nahráváním. Krátce nato Ari založil vlastní kapelu nesoucí jeho jméno a vydal se na turné po Finsku.

V červnu 2008 vyšlo druhé album Becoming, na které si už kapela vytvářela materiál sama. Album získalo zlatou desku a skupina s ní opět objela celé Finsko a odehrála i dva koncerty v Japonsku.  Ve stejném roce se Ari navíc stal zpěvákem skupiny Amoral, se kterou se v roce 2009 vydal na turné po Evropě. A v současné době s Amoral pracuje na novém albu.

Členové skupiny Ari Koivunen:

  • Ari Koivunen – zpěv
  • Erkka Korhonen – kytara, zpěv
  • Vili Robert Ollila – klávesy
  • Erkki Silvennoinen – basová kytara, zpěv

Bývalí členové:

  • Luca Gargano – kytara, zpěv (2007–2008)
  • Mauro Gargano – bicí (2007–2008)

Rubriky