Ari Koivunen

Ari Koivunen je heavy metalový zpěvák a finská metalová skupina založená Arim v roce 2007. Slavným se Ari stal díky vítězství v třetí sérii finské pěvecké soutěže Idols v roce 2007. Už v soutěži dával jasně najevo, že jeho parketou je metal. Postupně v soutěži zazpíval písně od skupin jako Whitesnake, Stratovarius, Deep Purple, Iron Maiden, Led Zeppelin a dalších. Ve chvíli svého vítězství se rázem stal jednou z nejprodávanějších a nejoblíbenějších postav finské hudení scény. V současné době je Ari členem dvou hudebních skupin. První nese jeho jméno Ari Koivunen a druhá a se jmenuje Amoral.

Obrovský úspěch se dostavil spolu s prodejem prvího alba Fuel for the Fire. Na něm Ari spolupracoval s nejlepšími představiteli finské metalové scény, kteří mu pomohli se skladbou alba, ale i s jeho nahráváním. Jako spoluautoři na albu pracovali Janne Joutsenniemi (SubUrban Tribe, Stone), Jarkko Ahola (Teräsbetoni), Marco Hietala (Nightwish, Tarot), Timo Tolkki (Stratovarius), Tony Kakko (Sonata Arctica) a Mr. Lordi (Lordi). Jako kapela pro nahrávání se pak účastnili Tuomas Wäinölä (Kotipelto, Nylon Beat), Nino Laurenne (Thunderstone), Mirka Rantanen (Thunderstone), Pasi Heikkilä (45 Degree Woman) a Janne Wirman (Children Of Bodom). I díky tomu deska dostala nálepku něčeho speciálního a jedinečného. Není tedy divu, že se jí jen ve Finsku prodalo přes 69 000 kopií a stala se dvakrát platinovou.

Druhou desku Becoming již Ari nahrával se svou kapelou, která se podílela i na psaní hudby a textů. Deska nedosáhla až takového úspěchu jako první, ale i tak se jí prodalo tolik nosičů, aby získala zlatou desku.

V roce 2008 se navíc Ari stal zpěvákem skupiny Amoral, se kterou v roce 2009 vydal album Show Your Colors. Skupina pak dělala předskokana finské death metalové kapele Amorphis, se kterou vyrazila na evropské turné, které zavítalo i do České republiky.

Foto: Noora Hyväri, wikimedia

Rubriky